Albanian Women Network - Rrjeti Global i Gruas Shqiptare

Search

Go to content

Dita Shqiptare ne Londer

Projektete e AWN

DITA SHQIPTARE NĖ LONDĖR

SunRay Ultra ne bashkėpunim me Rrjetin Global tė Gruas Shqiptare (Albanian Women Network) organizojnė ‘Ditėn Shqiptare nė Londėr” mė 5 Maj 2013 ne Wimbledon, Londėr.

“Dita Shqiptare nė Londėr” do jetė njė veprimtari e larmishme argėtuese, letrare, kulturore, artistike dhe artizanale.

Si pjesė e veprimtarisė do tė ketė:


(1) Konkurs letrar (poezi e prozė)
(2) Konkurs artistik (Kenge, valle, instrumente muzikore)
(3) Konkurs/ekspozite pikture.
(4) Ekspozitė dhe konkurs artizanal (pune dore apo mjeshtrie)

Gjithashtu do te kete ekspozita letrare dhe promovime librash.

Si pjesė tė konkurrimit, do jepen:
* ēmim i parė (£100),
* ēmimi i dytė (£50)
* ēmimi i tretė (£20) pėr secilėn kategori.

Dhėnia e ēmimeve do vlerėsohet nga njė komision prej 3 vetave (Agim Morina, Petrit Kuēana dhe Lida Rragami).

Pjesėmarrja ėshtė e hapur:
* Pėr tė gjitha shoqatat shqiptare nė Britaninė e Madhe
* Per individė, me inciativė individuale pėr pjesėmarrje nė konkurs

Pas perfundimit te programit artistik do te kete sherbim kafeje dhe mundesi takimesh dhe bisedash per bashkepunim.

Pėr tė regjistruar pjesėmarrjen tuaj pėr konkurs apo si shikues, ju lutemi ploesoni regjistrimin me poshte, apo na kontaktoni me postė elektronike (email) nė
admin@sunrayultra.com apo admin@albwnet.org.

Pjesėmarrja ėshtė vetėm me REGJISTRIM dhe ėshtė FALAS.

Adresa e aktivitetit ėshtė:
Antoinette Hotel Wimbledon, 249 – 263 The Broadway, Wimbledon, London, SW19 1SD. Ora: 13.00 – 16.00

Mund tė arrini te adresa e aktivitetit duke pėrdorur stacionet e trenit nėntokėsor: South Wimbledon apo Wimbledon.

Mė shumė imtėsi nė kėtė link:
http://www.antoinettehotel.com/wimbledon/contact-us/. Hoteli ka parking. Pėr ata qė kanė marrė pjesė nė Kongresin e Gruas nė Londėr nė Mars 2012, ėshtė e njėjta adresė.

Mirė ardhshi!

Grupi organizativ i aktivitetit “DITA SHQIPTARE NĖ LONDĖR”
(Agim Morina, Petrit Kucana dhe Elida Rragami)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AGJENDA


Veprimtaria

Emri/Grupi

13.00-13.30 Hapja e ekspozitės (artizanale, letrare dhe e arteve pamore)

Hapja e veprimtarisė

Lida Rragami

Fjalė pėrshėndetėse nga Ambasada e Shqipėrisė

Perfaqesues nga Ambasada

Fjalė pėrshėndetėse nga Ambasada e Kosovės

Perfaqesues nga Ambasada

Fjalė pėrshėndetėse nga Ministria e Diasporės e Kosovės

Shyhrete Gosalci

Prezantimi i programit dhe vijueshmėrisė

Lorela Demushi

(13.45 – 15.00) Hapėsira Kulturore Artistike

Valle tradicionale shqiptare

Ansambli Shpresa

Kėngė “Shqipėri o Nėna ime”

Eriselda Marku – 5-vjeēare (Birmingham)

Prezantim i shkrimtarit tė ri shqiptar

Arlind Malat

Piano - “My heart will go on”

Rina Bejtullahu - 12-vjeēare

Kėngė “Set fire to the rain”

Hana Mustafa – 10-vjeēare

Valle e Tropojės

Valter dhe Jessica Marku

Recitim: “I’m a King”

Bleona Bejtullahu - 10-vjeēare

Akt baleti “Tarantella”

Erika Fejzullau dhe Erjona Cani. Koreografia Erika Fejzullahu (Newborn Kosovo Club UK)

Kėngė “Vajta kalova”

Rina, Bleona dhe Dijedona Bejtullahu

Piano “Motive me valle tė Tropojės”

Gloria Pitomina - 10-vjeēare

Poezi “Jam shqiptar, paj jam kosovar”

Aida Marku (Shpresa Programme)

Akt karateje

Valter dhe Jessica Marku

Valle e vajzave

Ansambli Shpresa

Pushim – 10 minuta

Ndarja e ēmimeve

15.10 – 16.15 Ora Letrare

Lexim poezish

Autorė tė ndryshėm

Promovim dhe diskutim pėr librin
“The Cham Albanians of Greece”
(Shqiptarėt Ēam tė Greqisė)
Autorė: Bejtullah Destani dhe Robert Elsie

Promovim dhe debat pėr librin:
Recension: Daut Dauti
Nė panel: Bejtullah Destani, Daut Dauti, Elida Rragami, Petrit Kuēana, Agim Morina
(Diskutim dhe pyetje-pėrgjegje me audiencėn)

Ndarje e ēmimeve letrare pėr poezi dhe prozė

Mbyllja e programit

16.15 – pushim kafeje dhe mundėsi bisedash dhe bashkėpunimiFaqja Kryesore | Rreth AWN | Projektete e AWN | Harta e AWN | 8 Kongrese - 8 Muaj | Prezantime ne Kongrese | Lajme | AWN ne Media | Antarsim | Kontakto | Foto | Site Map


Sub-Menu:


Back to content | Back to main menu