Albanian Women Network - Rrjeti Global i Gruas Shqiptare

Search

Go to content

8 Kongrese - 8 Muaj

Rrjeti Global i Gruas Shqiptare realizon 8 Kongrese ne 8 Muaj per fuqizimin tone Kombetare!

Londer (03/12), Tirane (06/12), Lugina e Presheves (09/12), Gostivar (10/12), Prishtine (10/12), Shkup (11/12), Ulqin (11/12) dhe Cameri (11/12)

Pas nje udhetimi maraton kėtė vit Jubilar Kombėtarė, Rrjeti Global i Gruas Shqitpare (Albanian Women Network – AWN), arriti nje rezultat spektakolar – 8 Kongrese Mbarekombetare ne 8 muaj pėr fuqizimin tonė Kombėtarė.

Fuqizimi i Gruas, Rinisė Shqiptare, dhe rolit tė tyre, si dhe fuqizimi i bashkėpunimit Mbarėkombėtarė, rajonal dhe nder-rajonal, perfshire ketu dhe Diasporėn Shqiptare, pėr Zhvillim ekonomik, paqe dhe prosperitet tė trojeve Shqiptare nė Ballkan, kanė qėnė qellimet kryesore tė Kongreseve tė Rrjetit Global.


Njė pėrmbledhje e shkurtėr e Kongreseve dhe aktiviteteve tona:

  • Kongrese mbarėkombėtare pėr fuqizimin e Gruas Shqiptare (Londer – Mars 2012; Tiranė –Qershor 2012; Preshevė – Shtator 2012; Gostivar – Tetor 2012; Prishtinė – Tetor 2012; Ulqin – Nėntor 2012)
  • Kongres pėrĒamėrinė dhe zgjidhjen e ēėshtjes ēame, nė Vlorė me 24 Nėntor, pėr tė diskutuar modelet e mundėshme te zgjidhjes sė ēėshtjes Ēame, rrugėt qė ēojnė pėr rezultate tė sukseshme, si dhe rolin qė Diaspora Shqiptare luan nė lobin ndėrkombėtarė.
  • Kongres Mbarėkombėtarė pėr fuqizimin Rinor- Shkup me 17-18 Nėntor 2012. Pėrveē diskutimit tė frytshėm tė Vizionit Rinor pėr tė ardhmen Kombėtare, vajzat e Shkupit qendisen Flamurin Shqiptarė, qė bėri udhėtimin pėr nė Vlorė, nė Shtėpinė e Flamurit, me 24 Nėntor 2012, atė ditė qė u mbajt Kongresi pėr Ēamėrinė.
  • Njė fushė e re veprimi e re per AWN ėshtė edheBinjakėzimi i Komunave – prioritet kane Komunat Shqiptare nėn administrimin Serb, Maqedonas dhe Malazez me ato nė Shqipėri dhe Kosovė. Binajkėzimi i parė u zyrtarizua me 19 Nėntor 2012, ne Luginėn e Preshevės:mes Komunės sė Luginės sė Preshevės, Bujanoc me atė tė Tropojės (Margegaj). Ky ėshtė vetem fillimi. Po ndėrtojmė ‘hartėn’ e binajkėzimeve nė vijim, si dhe po ofrojmė kėshillim pėr bashkėpunim sa mė efektiv mes komunave nė tė gjitha fushat.ė lidhje me Diasporėn Shqiptare: kemi hedhur hapat e duhur dhe po krijojme partneritet me organizata qeveritare dhe jo-qeveritare per fuqizimin e prezencės dhe kontributit te Mėrgatės Shqiptare ne trojet Shqiptare nė Ballkan, per kthim ekspertize, investimesh, kthimin dhe zvogėlimin e ‘hemoragjisė’ sė trurit, veēanarisht, nė ato troje Shqiptare, ku spastrimi etnik cėnon mė sė shumti.


Nė 8 muaj kemi sensibilizuar dhe anketuar nevojat e Gruas dhe Rinisė Shqiptare, pengesat pėr fuqizim tė rolit tė sajė vendimarrės nė shoqėri, politikė dhe zhvillim ekonomik nė Ballkan.

Pėrvec kėsaj kemi anketuar nevojat e Shqiptarėve dhe mungesat themelore pėr tė drejtat e tyre njerėzore nė trojet Shqiptare nėn administrimin Serb, Maqedonas dhe Malazez.

Vlen pėr tė vecuar kėtu indinjatėn e plotė qė Shqiptarėt nė kėto troje kanė ndaj Tiranės dhe Prishtinės zyrtare, ku qeveritarė nė vizitat e tyre ne Mal tė Zi shprehen qė Shqiptarėt gėzojnė gjithė tė drejtat – gjė qė pėrgenjeshtrohet nga Shqitparėt atje. Ka femijė shkolle nė Ulqin qė sot janė tė pėrjashtuar nga shkolla, se pse nė pafajėsi kanė valvitur flamurin Kosovar.

Lugina e Preshevės ka akoma tė pranishme nė rrugė dhe lagje prezencėn e larte ushtarake serbe, qė i detyron dhe fėmijėt e vegjėl tė zhvillojnė strategji vetėmbrojtėse. Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės pėrballen me taksa tė larta qarkullimi individual (pa bėrė fjalė pėr shkėmbim biznesi, qė eshte akoma mė keq) pėr tė hyrė nė Kosovė.

Studentėt e Shkupit rrihen rrugėve nga huliganė dhe policia maqedonase sepse janė Shqiptarė.
Zėri i shqiptarėve nė kėto troje ka nevojė pėr mbėshtjetje zyrtare, janė tė lodhur dhe ndjehen tė humbur ta bėjnė kėtė vetėm.

Nėse shtetet Shqiptare (Shqipėri, Kosovė) nuk ndėrhyjnė nė mėnyrė diplomatike, apo dhe shtetėrore, gjendja pėrkeqėsohet, tensionet etnike do ndizen akoma mė keq, trojet shqiptare do spastrohen, ashtu sic ka ndodhur me Medvegjėn nė luginėn e Preshevės, qė sot konsiderohet e humbur nga Shqiptarėt – ata pak tė ngelur kanė frikė tė flasin Shqip nė rrugė.

Tė gjitha konkluzionet dhe rekomandimet e nxjerra nė ēdo vend ku kemi shkelur, do kthehen nė projekte qoftė lokale apo rajonale pėr Fuqizimin e Gruas, fuqizimin e Rinisė, fuqizimin e zėrit tė Shqiptarėve, fuqizimin e ndėrlidhjeve kulturore, asrsimore dhe ekonomike mes trojeve Shqiptare.

Deri tani nė njė hark tė shkurtėr kohor kemi arritur shumė dhe kėtė e kemi arritur vetėm duke bashkėpunuar pa rezerva dhe me dedikim tė plotė, pa dallim kufinjėsh administrative.arritur shumė, por ky ėshtė vetem fillimi - faza jonė e parė pėr fuqizimin e bashkėpunimit dhe fuqizimin tonė kombėtarė. Faza tjetėr ėshtė implementimi dhe ekzekutimi i detyrave tė nxjerra nė tė gjitha trojet shqiptare.

Faza e parė vuri nė provė bashkepunimin ndėr-shqiptarė, si nė aspektin individual, organizata jo-qeveritare dhe atyre qeveritare lokale - dhe u realizua me sukses. implementuese dhe ekzekutuese qė vijon do tregojėėrtetė se sa i forte ėshtė bashkėpunimi ynė dhe dėshira jonė pėr ta fuqizuar atė dhe pėr tė punuar sė bashku. Por, nė tė njėjtėn kohė, do jetė ajo qė do kalisė dhe do forcojė dedikimin tonė pėr sukses mbarėkombėtarė. Ndihma dhe monitorizimi nga Bordi i Rrjetit Global tė Gruas do vazhdojė tė jetė nė ēdo hap pėr ekzekutimin e projekteve dhe detyrave, SE BASHKU!

Falenderojmė pėr bashkėpunim te deritanishem: Komunat e Luginės sė Preshevės: Preshevė dhe Bujanoc; Komunėn e Gostivarit; Komunėn e Ēairit, Shkup; Shoqatėn Studentore "Dardania", Shkup; Akademinė Diplomatike Shqiptare, Shkup; Komunėn e Kamenicės; Komunėn e Ulqinit; Ministrinė e Diasporės, Prishtinė; Diaspora pėr Zhvillim, Prishtinė.

Falenderojmė tė gjithė bordin drejtues tė AWN dhe grupeve organizative tė Kongresevearritėm suksesin sepse punuam sėbashku dhe vepruam njezeri.

Tani na pret punė e madhe, faza implementuese dhe ekzekutuese e projekteve!

Paēim sukses!

Pėrzemersisht,
Lida Rragami

Rrjeti Global i Gruas Shqiptare (Albanian Women Network – AWN – www.albwnet.org)


Faqja Kryesore | Rreth AWN | Projektete e AWN | Harta e AWN | 8 Kongrese - 8 Muaj | Prezantime ne Kongrese | Lajme | AWN ne Media | Antarsim | Kontakto | Foto | Site Map


Back to content | Back to main menu